Tempo Archive

Tempo Dance Festival 2015

  • Mitimiti by Atamira Dance Company
  • Triumphs and Other Alternatives by Muscle Mouth (Ross McCormack)
  • Y Chromozone all-male showcase
  • 30 Forward by Footnote NZ Dance
  • All That... jazz showcase
  • PRIME with Georgie Goater & Kristian Larsen, Sarah Knox, Brigitte Knight and Touch Compass
  • Out of the Box hip hop fusion
  • FRESH with Rosa Strati, Katerina Fatupaito, Jess Quaid, Sophie Follett and Chris Ofanoa & Katie Rudd
  • Malaga with Vivian Hosking-Aue and Thomas Fonua
  • Ahua with Kelly Nash & Nancy Wijohn
  • The Fallen Mystery by Zahra Killeen Chance
  • Preface: Homage to a Risk by Ross McCormack and the NZ School of Dance
  • Tango Fling with Swing by Dance Pasion
  • Alchemy tertiary dance showcase
  • Terror Planet by Dynamotion
  • The Artist: Raja Ravi Varma by Yatra Dance
  • The Kids Show
  • The Nutcracker by Deirdre Tarrant Dance Theatre
  • Secondary Colours youth showcase
  • Quick Flicks
  • Oneone by Daniel Belton and Good Company Arts
  • Honouring a Dancer: Katie Haines
  • $5 Underground Yoga
  • The Scenic View by Zahra Killeen Chance
  • The Director's Cut
  • Argentine Tango workshop
  • IndepenDANCE classes
  • Tempo Dance Hui

Tempo Dance Festival 2014

  • Tuakana – The Kiri Project by Louise Potiki Bryant
  • Mataqali Drift by VOU Dance Fiji
  • FRESH featuring Lizzie Hewitt, Perri Exeter, Kura Te Ua & Hawaiki Tu Productions, Lucy Marinkovich & Anita Hunziker, Paul Wilson & Kayla Paige and Loughlin Prior
  • Double Derelicts by White Face Crew
  • PRIME featuring Carol Brown, Lyne Pringle & Sacha Copland, Merenia Grey, Julia Ma’geau Grey and Zahra Killeen-Chance
  • Y Chromozone
  • Q&Q with A&A by Alexa Wilson & Anna Bate
  • Off the Record – Dance Writers and Reviewers Forum
  • The Kids Show
  • Tertiary Colours with Unitec, PIPA (Pacific Institute of Performing Arts) and University of Auckland
  • Tama Ma by Okareka Dance Company
  • The Director’s Cut with Geordan Wilcox, Brigitte Knight, Kat Walker, Rose Martin, White Face Crew and Jessie McCall & Shani Dickins
  • The Residents by New Zealand School of Dance
  • The Status of Being by Footnote NZ Dance
  • No Lights No Lycra
  • Pacific Dance Presents featuring Aruna Po-Ching, Filoi Aila’au, Ula Naulutubutubu and Nikki Upoko
  • Tassel Me This by Jessie McCall and Shani Dickins
  • Out of the Box
  • Honouring a Dancer – Jacqui Cesan
  • Fingerprints y Highjinx Youth Circus
  • Eye by Luke Hannah
  • Peace & Love in Africa film by Bronwyn Judge
  • African Dance & Drumming Workshop with Ra McRostie
  • Secondary Colours

Tempo Dance Festival 2013

  • Tuakana – PURE by Charles Koroneho
  • Faultlines by Sara Brodie and Leshen Song and Dance Troupe (China)
  • FRESH featuring Grace Woollett, Jahra Rager, Tepaeru-Ariki Lulu French, Simon Watts and Mattie Hamuera & Sophie Williams
  • Made in New Zealand by Footnote NZ Dance
  • Tempo 10th Anniversary Gala
  • Carnival Hound by Maria Dabrowska
  • Pacific Dance Presents featuring Charlene Tedrow (Ura Tabu), Amanaki Prescott-Faletau and Mario Faumui
  • The Jungle Book by Yatra Dance
  • The Kids Show
  • And Then It Moved by New Zealand School of Dance
  • Tumutumu by Louise Potiki Bryant
  • Y Chromozone
  • Tertiary Colours
  • PRIME featuring Katie Burton, Tia Reihana, Felicity Malloy and Val Smith
  • KAHA by Atamira Dance Company
  • Same Same but Different by The Dust Palace
  • Fatu Na Toto by Tupe Lualua
  • Secondary Colours
  • Out of the Box
  • Trifle featuring Jessie McCall, Zahra Killeen-Chance and Kelly Nash

Tempo Dance Festival 2012

  • Tuakana featuring Moana Nepia & Carol Brown, Hawaiki Tu Productions, Nga Mana Whakairo a Toi and Tia Reihana
  • Footnote Forte by Footnote Dance Company
  • Fresh Cuts featuring Anitra Heyday, Ura Tabu, Natalie Clark, Jessie McCall and Juanita Jelleyman
  • Tertiary Colours
  • Honouring a Dancer – Mary Jane O’Reilly
  • Y Chromozone
  • In Flagrante by Mary Jane O’Reilly
  • Lily by Bipeds Productions (Lyne Pringle & Kilda Northcott)
  • The Kids Show
  • Sir Jon Trimmer mime workshop
  • And Audience with Sir Jon Trimmer
  • Tempo Salsa Ball
  • Time Dance & Soma Songs by Daniel Belton and Good Company
  • Prime Cuts featuring Ojeya Cruz Banks, Christina Houghton, Kelly Nash, Janine Parkes and Mark Pulsford
  • Nga Hau E Wha by Okareka Dance Company
  • On the Other Hand by New Zealand School of Dance
  • Lily Loca’s Vaudeville Cabaret by Vava Voom Productions
  • Seamless by Touch Compass and Second Echo (Tasmania)
  • Duets showcase
  • Secondary Colours
  • Colours of India by Monisha Kumar & Veshnu 
  • Pukepuke ‘O Tonga by Sesilia Pusiaki
  • Out of the Box

Tempo Dance Festival 2011

  • Tuakana
  • Y Chromozone
  • Hounouring a Dancer – Dorothea Ashbridge
  • Shine Lady by Ann Dewey & Spinning Sun
  • 2011 by Southern Lights Dance Company
  • Hullapolloi by Footnote Dance Company
  • Body / Fight / Time by Malia Johnston
  • Out of the Box
  • In Flagrante by Mary Jane O’Reilly
  • The Kids & Teens Show
  • Tertiary Colours
  • Prime Cuts featuring Cat Ruka, Antje Pfundter & Francis Christeller, Mia Mason and Sarah Foster-Sproull & the New Zealand School of Dance
  • Tertiary Colours
  • Shameless Crowd Pleaser with Kristian Larsen & Julia Milsom
  • Girl With a Movie Camera by Jennifer Nikolai
  • Weg: A-Way by Alexa Wilson

 

 

Back to top